kl 5 Aplikacje internetowe

TEMAT: Funkcje ciagów znaków.

Zadanie kontynuacja lekcji poprzedniej

Na podstawie danych z bazy ZST zrealizuj z pomocą składni PHP poniższe zapytania:
  • Utwórz mechanizm (formularz) pozwalający wybrać i wyświetlić na ekranie w postaci listy wszystkich uczniów o imieniu (np. Janusz). Na końcu listy podaj informację ilu takich uczniów jest w szkole.
  • Utwórz mechanizm (formularz) pozwalający wybrać i wyświetlić w postaci listy wszystkich (np. Mechaników), których nazwisko kończy się literami "ski"
  • Utwórz mechanizm (formularz) pozwalający wybrać i wyświetlić w postaci tabeli listę klasy (np. 1A) w formacie np.

Wykorzystując konstrukcję funkcji opracuj skrypt wyświetlający na ekranie w kolejnych komórkach tabeli w jednym wierszu wyrazy zakończone literą "a".

• Dane do zadania
  • $t = array("Janek", "Zosia", "Aneta", "Marian", "Kinga", "Waldek", "Marysia", "Andrzej", "Mirek", "Anna");
  • Pracę zapisz w pliku o nazwie cw211.php

Wprowadź jako dane do zadania 5 dowolnych nazw miast polskich. Następnie opracuj funkcję, która przyjmie jako argument zmienną przechowującą informację o nazwie miasta. Funkcja ma sprawdzić i wypisać na ekranie ile liter "a" zawiera ta nazwa oraz czy podana nazwa to Radom (jeżeli to nie jest Radom to ma wypisać komunikat: "To nie jest Radom", w przeciwnym wypadku ma wypisać komunikat: "Radom to piękne miasto"). Swoją pracę zapisz w pliku o nazwie cw212.php

Przypisz stałym wartości: "Anna", "Antoni", Ambroży", "Ela" oraz "Agata". Następnie dla każdej stałej w oddzielnym wierszu tabeli, wypisz na ekranie informacje:

• 1. kolumna: z ilu znaków składa się wyraz;
  • 2. kolumna: jeżeli wyraz kończy się literą "a" to napisz: "kobieta" w przeciwnym wypadku: "mężczyzna"
  • 3. kolumna: jeżeli wyraz zaczyna się literą "A" i kończy literą "a" to napisz: "ciekawe imię";
  • 4. kolumna: jeżeli wyraz jest palindromem to napisz: "palindrom" w przeciwnym wypadku: "zwykły";
  • Dodaj formatowanie tak, aby komórki z napisami "kobieta" miały tło czarne i kolor tekstu biały.
  • Pracę zapisz w pliku o nazwie cw213.php