kl 5 Aplikacje internetowe

TEMAT: Funkcje ciagów znaków.

Zadanie do lekcji poprzedniej

Na podstawie danych z bazy ZST zrealizuj z pomocą składni PHP nastepujące zadania:
  • Utwórz mechanizm (formularz) pozwalający wybrać i wyświetlić na ekranie określoną klasę (np. Klasa 1A | Technik Informatyk i poniżej numerowana lista alfabetyczna uczniów)
  • Utwórz mechanizm (formularz) pozwalający wybrać i wyświetlić listy wszystkich klas z danego zawodu (np. Technicy Mechanicy i poniżej kolejno listy klas począwszy od najmłodszej)
  • Utwórz mechanizm (formularz) pozwalający wybrać i wyświetlić wybrane osoby z danej klasy (np. uczniów, których nazwisko rozpoczyna się na literę "K" z klasy 1A). Pod listą podaj informację jaki Ci uczniowie stanowią procent klasy.

UWAGA! W języku PHP funkcja var_dump() zwraca typ i wartość danych. Przykład: dla zmiennej $x=12 zapis w skrypcie PHP var_dump($x) spowoduje wyświetlenie na ekranie int(12) ponieważ w tym przypadku 12 jest wartością typu Integer.

Napisz skrypt, który wyświetli w oknie przeglądarki jako kolejne punkty listy uporządkowanej przykłady wartości i ich typów: Integer, Float, String, Boolean oraz NULL. Wykorzystaj funkcję var_dump(). Nadaj tytuł swojej stronie: Typy danych. Wynik swojej pracy zapisz w pliku o nazwie cw201.php.

Wypisz na ekranie z ilu znaków składa się łańcuch "Zielona trawa". W nowej linii wypisz z ile znaków skład asię łańcuch "Zielona" i w kolejnej to samo dla łańcucha "trawa". W kolejnej lini odpowiedz na pytanie czy suma znaków w wierszu 2 i 3 jest równa sumie znaków w wierszu 1? Z czego wynika różnica? Wynik pracy zapisz w pliku o nazwie cw202.php

Pobierz z serwisu dowolny wygenerowany akapit i wypisz w nowym wierszu na ekranie z ilu wyrazów się składa. Wynik pracy zapisz w pliku o nazwie cw203.php.

Wyświetl na ekranie w postaci listy nieuporządkowanej poznane funkcje operujące na łańcuchcach dodając krótki opis ich działania. Wynik pracy zapisz w pliku o nazwie cw204.php

W przytoczonym poniżej fragmencie tekstu zastąp wszystkie słowa "lorem" słowem "SZKOŁA" nadając mu jednocześnie kolor czerwony. Słowa "malesuada" zastąp w tekście tym samym słowem wypisanym od końca w kolorze "navy".

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Fusce porttitor lorem at diam aliquam ultrices. Integer purus dolor, luctus eu sollicitudin a, eleifend eu urna. Nullam non enim luctus, vehicula ligula sit amet, euismod elit. Ut at lorem sed lectus venenatis imperdiet. Suspendisse id ornare nulla. Ut lorem neque, scelerisque et euismod ultricies, aliquet ac purus. Quisque malesuada quam id risus egestas aliquam. Suspendisse consequat nisl et tellus tincidunt, nec blandit sapien varius. Phasellus tincidunt mollis odio non molestie. Sed ut accumsan lorem. Nulla euismod lectus quis risus rutrum interdum. Fusce volutpat odio hendrerit porta ultrices. Nunc volutpat nunc tellus, eu ullamcorper lorem blandit ut. Donec malesuada augue et ultricies gravida. In malesuada sodales lectus vel iaculis. Aliquam lacinia turpis eu pellentesque dictum.

Wynik swojej pracy zapisz w pliku o nazwie cw205.php.

<!--  Ćwiczenie 201  -->

<ol style="margin-top: 50px;">
<?php
/*
Napisz skrypt, który wyświetli w oknie przeglądarki jako kolejne punkty listy uporządkowanej przykłady wartości i ich typów: Integer, Float, String, Boolean oraz NULL. Wykorzystaj funkcję var_dump(). Nadaj tytuł swojej stronie: Typy danych. Wynik swojej pracy zapisz w pliku o nazwie cw201.php.
*/

$x 5985;
"<li> Wartość: " $x " Typ: "var_dump($x); echo "</li>";
$x 732.924;
"<li> Wartość: " $x " Typ: "var_dump($x); echo "</li>";

</ol>

<h4>Ćwiczenie 202</h4>
<p>Przykład rozwiązania:</p>

<?php
/*
Wypisz na ekranie z ilu znaków składa się łańcuch "Zielona trawa". W nowej linii wypisz z ile znaków skład asię łańcuch "Zielona" i w kolejnej to samo dla łańcucha "trawa". W kolejnej lini odpowiedz na pytanie czy suma znaków w wierszu 2 i 3 jest równa sumie znaków w wierszu 1? Z czego wynika różnica? Wynik pracy zapisz w pliku o nazwie cw202.php
*/

$x "Zielona trawa";
echo
"Łańcuch: <span style='color: red;'>" $x "</span> składa się z " strlen($x) . " znaków<br>";
$x "Zielona";
$x "trawa";

echo
"W pierwszym łańcuchu funkcja liczy również znak spacji";